User Tools

Site Tools


guides:introduction-to-simracing

Gdy zabierasz się za coś zupełnie nowego początki mogą być ciężkie. Jeżeli tu jesteś to zakładam, że stoisz na samym starcie swojej przygody z simracingiem. W niniejszym tekście postaram się wyjaśnić Ci w jak najbardziej przystępny sposób co musisz zrobić aby rozpocząć swoją wirtualną karierę wyścigową.

Co będzie Ci potrzebne?

 • Odpowiednie nastawienie
 • Simracing to coś zupełnie innego niż granie w Need For Speed z komputerowymi przeciwnikami. Twoimi rywalami na torze będą żywi ludzie, którzy poświęcają wiele godzin na treningi poprzedzające każdy wyścig. Dlatego też najważniejszą kwestią jest odpowiedzialność za swoje poczynania na wirtualnym torze. Przy każdym manewrze musisz starać się zachowywać zgodnie z duchem fair-play. Tu nie ma miejsca na złośliwe blokowanie, wypychanie z toru czy celowe powodowanie wypadków. Takie zachowanie to najkrótsza droga do bana, czyli długotrwałej przerwy od ścigania na fairracing.com.pl
 • Komputer i dostęp do internetu
 • Nie musisz mieć sprzętu i łącza rodem z NASA. To jakiej jakości grafika Cię zadowala ważne jest tylko dla Ciebie. Konieczne jest natomiast, aby twoje łącze było stabilne i zapewniało niski ping do serwerów ligowych. Zadowalająca wartość to taka poniżej 100ms. Co do parametrów komputera, to najlepiej skonfrontować je z wymaganiami sprzętowymi symulatora. Niskie wartości FPS skutecznie zniechęcą Cię do rywalizacji za wirtualną kierownicą.
 • Symulator
 • W rywalizacji na FAIR | RACING korzystamy z symulatora Assetto Corsa. Nabyć go możesz na kilka sposobów, zaczynając od oficjalnego sklepu Steam, poprzez serwisy typu g2a.com a na Allegro kończąc. Polecamy zaopatrzyć się od razu w wersję Assetto Corsa Ultimate, która zawiera wszystkie DLC, które nie raz wykorzystujemy w naszych wyścigach. Nabywanie ich oddzielnie jest dużo mniej opłacalne od nabycia całej paczki. Podczas zakupów zwróć uwagę, żeby nie nabyć Assetto Corsa Competizione - to zupełnie inna gra, na której na ten moment nie prowadzimy rozgrywek!
 • Kierownica do komputera z Force Feedback
 • Moment rozpoczęcia przygody z simracingiem to czas na odłożenie w niepamięć grania w gry wyścigowe na klawiaturze. Chociaż znane są przypadki rywalizacji na innych kontrolerach, to zgodnie z regulaminem i naszym wieloletnim doświadczeniem bardzo mocno polecamy zaopatrzenie się w kierownicę. Nie będziemy tutaj omawiać każdego modelu, bo to temat na oddzielny artykuł. Ważne, żeby nie był to żaden marketowy wynalazek pokroju “Tracer Zonda Vibration”. Odpowiednia kierownica musi posiadać system Force Feedback, czyli siłowe sprzężenie zwrotne. Jeżeli twój budżet jest ograniczony polecamy rozejrzeć się za używanymi modelami Logitecha w Twojej okolicy bądź na serwisach aukcyjnych. Za nieco większą kwotę możesz otrzymać kierownice Thrustmastera, od tańszej T150 po bardzo sensowne T300 czy T500.

Konfiguracja Assetto Corsa

To oczywiste, że po zakupie niezbędnych rzeczy chcesz jak najszybciej wziąć udział w wyścigu. Powoli, kowboju! Na początek musisz dostosować swój symulator. Świeżo zainstalowane Assetto Corsa (w skrócie będę je nazywał AC) wymaga instalacji kilku dodatków.

 • Content Manager, Real Penalty, Custom Shader Pack i SOL
 • Content Manager jest potężnym narzędziem pozwalającym na optymalne wykorzystanie potencjału Assetto Corsa. Możesz poprzez niego instalować mody, zarządzać ustawieniami gry czy też dołączać do serwerów z wygodnym ich przeszukiwaniem. Za pomocą Content Managera możesz również zainstalować CSP (Custom Shader Pack) oraz SOL. Są to dodatki zmieniające sposób teksturowania obiektów, oświetlenie i masę innych rzeczy. Sprawią nie tylko, że AC będzie wyglądać lepiej, ale przede wszystkim są niezbędne do działania wielu modyfikacji z dodatkowymi torami i samochodami. Paczki z modami udostępniane na naszej stronie instalujesz przeciągnieciem ich na pustą przestrzeń w Managerze i kliknięciu install pod ikoną zielonych kresek na górnym pasku, po prawej stronie. Real Penalty jest aplikacją odpowiedzialną za nadawanie kar na serwerze wyścigowym. Jej posiadanie jest obowiązkowe dla każdego kierowcy!

Linki do pobrania aplikacji:

Custom Shaders Patch https://acstuff.ru/patch/

Custom Shaders Patch Preview (płatny) https://www.patreon.com/x4fab/posts

SOL 2.2.5 (instrukcja instalacji zawarta w pobranej paczce, pamiętaj aby postępować zgodnie z zaleceniami twórcy) https://www.mediafire.com/file/a7qwmnn8txfwxzx/Sol_2.2.5.7z/file

Pure https://www.patreon.com/peterboese

Real Penalty Client app (instrukcja instalacji w pobranej paczce, pamiętaj aby włączyć aplikację w zakładce “APPS” w Content Managerze) https://www.patreon.com/posts/real-penalty-app-79268083

 • Car Radar lub Helicorsa
 • Każda z tych aplikacji spełnia tę samą funkcję - pokazuje Ci otoczenie dookoła Ciebie, a dokładnie mówiąc inne samochody i ich położenie względem twojego. Aplikacja jest obowiązkowa podczas wyścigów ligowych, gdyż znacznie poprawia bezpieczeństwo na torze.
 • Samochody i tory
 • Mod z samochodem/ami wymagany dla interesującego Cię sezonu, download znajdziesz na stronie sezonu lub w odpowiednim dziale na Discordzie. Zawsze pobieraj mod z naszych zasobów, aby uniknąć problemów z wejściem na serwer.
 • Aktualny tor wymagany dla następnej rundy interesującego Cię sezonu, download tak jak w przypadku.

Trening offline

Zanim wkroczysz na serwer dobrym pomysłem jest zapoznanie się z symulatorem i potrenowanie z komputerowymi przeciwnikami. Pozwoli Ci to na zapoznanie się z fizyką jazdy, potrenowanie przepuszczania szybszych kierowców i zachowania podczas walki na torze. Kiedy wstępny trening można uznać za ukończony? Po pierwsze musisz nauczyć się bezpiecznie jeździć z wyłączonymi asystami i ułatwieniami. Na serwerach ligowych kontrola trakcji i abs są ustawione na “Factory”, pozostałe zaś ułatwienia są wyłączone (poza automatycznym sprzęgłem). Kiedy będziesz w stanie bez problemu pokonywać kolejne okrążenia możesz porównać swoje tempo z komputerowym przeciwnikiem. Nie ma tu jakiejś złotej zasady. Można przyjąć, że wygrywając rywalizację z komputerowymi przeciwnikami ustawionymi na 90% trudności jesteś gotowy na jazdę online.

Gratulacje, pierwsze koty za płoty! Dalsze informacje, w tym te o startach w wyścigach online, znajdziesz w artykule Jak zacząć starty na FAIR | RACING.

guides/introduction-to-simracing.txt · Last modified: 2023/09/19 09:31 by lelu0

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki