User Tools

Site Tools


guides:introduction-to-fair-racing

UWAGA! Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z simracingiem, polecamy zapoznanie się z artykułem "Jak zacząć przygodę z simracingiem".

Dołączanie do rozgrywek ligowych

Pierwsza rzeczą jest zapoznanie się z regulaminem rozgrywek. Na FAIR | RACING obowiązują dwa ogólne dokumenty określające zasady wspólne dla wszystkich rozgrywek. Znajdziesz je w menu po lewej stronie. Dodatkowo każda liga ma krótki zestaw własnych zasad. Znajdziesz go na stronie ligi.

Po zapoznaniu z dokumentami czas na rejestrację. Po utworzeniu konta na stronie fairracing.com.pl możesz zgłosić się do wyścigów. Na początku musisz połączyć swoje konto fairracing.com.pl z kontem steam. Zrobisz to klikając w swój nick w lewym dolnym rogu strony, a następnie przechodząc procedurę łączenia konta. Kolejnym krokiem jest kliknięcie przycisku dołącz na stronie ligi i wybranie samochodu. Jeżeli przeszedłeś ten krok to możesz zgłosić się do wyścigu. Listę wyścigów znajdziesz na stronie ligi, po prawej stronie. Po wejściu w wyścig możesz się do niego zgłosić wybierając odpowiednie auto.

Pierwsze sesje online

Przed każdym wyścigiem odbywają się prekwalifikacje, które decydują o dopuszczeniu do danego wyścigu. Serwery prekwalifikacyjne uruchomione są 24h/dobę, a ich dane znajdziesz w opisie ligi. Na stronie prekwalifikacji dostępne są też linki do dołączenia do serwerów. W prekwalifikacjach postaraj się uzyskać jak najlepszy czas. Swoje wyniki możesz porównać z innymi kierowcami klikając w zakładkę prekwalifikacje na stronie wyścigu. Czasami na serwerze online będziesz sam, czasami będą tam inni gracze. Staraj się nikomu nie przeszkadzać oraz unikać niebezpiecznych sytuacji!

W prekwalifikacjach nad poprawnością okrążeń czuwa system Real Penalty. Pilnuje on, aby twoje auto w żadnym momencie nie znalazło się poza obrębem toru. Jeżeli zostanie wykryty wyjazd poza tor, okrążenie zostanie uznane za nieważne. Poinformuje Cię o tym komunikat na górze ekranu.

Twój pierwszy wyścig

A więc nadszedł ten wielki moment! Zazwyczaj każdy wyścig składa się z sesji treningowej, kwalifikacji oraz jednego lub dwóch wyścigów. Weekend online wygląda niemal identycznie jak ten offline, więc możesz go sobie przećwiczyć z komputerowymi przeciwnikami. Przed wyścigiem, po przełączeniu sesji z kwalifikacji w lewym górnym rogu zobaczysz odliczanie czasu do startu. Pamiętaj, aby kliknąć “Drive” nie później niż 15 sekund przed startem! Jeżeli nie zdążysz, otrzymasz karę startu z alei serwisowej. Gdy zapalą się czerwone światła pilnuj, żeby nie ruszyć za wcześnie. Nie w każdym aucie działa sprzęgło. Niektóre wyposażone są w skrzynię automatyczną i auto rusza natychmiast po wrzuceniu pierwszego biegu!

Nad poprawnością jazdy w czasie wyścigu również czuwa plugin Real Penalty. Za wyjazdy poza tor i przekroczenia prędkości w boksach otrzymywać będziesz ostrzeżenia. Jeżeli przekroczysz ich limit otrzymasz karę przejazdu przez boksu, a liczenie rozpocznie się od nowa. Pamiętaj, że gdy przekroczysz prędkość odbywając karę, nie zostanie ona zaliczona! Ostrzeżenia wyświetlają się zawsze na górze, po lewej ekranu.

Po każdym wyścigu masz możliwość zgłoszenia wypadku. Odblokowuje się ona na stronie wyścigu w momencie jego startu i zamyka 48h po wyścigu. Zgłaszając wypadek podaj czas z oficjalnej powtórki udostępnionej przez organizatora.

Uwagi końcowe

Gratulacje! Jeżeli dotarłeś do końca tego poradnika to znaczy, że masz wystarczająco dużą determinację, aby zacząć zabawę z simracingiem na poważnie. Jeżeli na którymkolwiek etapie będziesz miał jakieś wątpliwości, możesz rozwiać je zadając pytanie na naszym serwerze Discord. Znajdziesz również na nim wiele istotnych informacji podawanych przez organizatora, dołączenie do niego jest więc w zasadzie niezbędne do rywalizacji. Czasami odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziesz również w sekcji FAQ, dostępnej w menu strony.

W imieniu Administracji FAIR | RACING życzymy Ci powodzenia i samych sukcesów na wirtualnych torach!

guides/introduction-to-fair-racing.txt · Last modified: 2021/11/03 09:42 by lelu0

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki