User Tools

Site Tools


rules:driving

Zasady Jazdy na serwerach Fair Racing
Dokument jest uzupełnieniem do Regulaminu Ogólnego Lig i stanowi integralną część zasad rywalizacji.

Ściganie się online na dostępnych platformach popularnie zwane simracingiem nieustannie zyskuje coraz większą popularność. W związku z tym każdy kto chce być jego częścią powinien znać zasady panujące na torze. Podstawową zasadą jest szacunek do innych kierowców, mimo tego, że to nasi rywale musimy się szanować. Kolizja może skutkować stratą dla Nas wszystkich i roztrzaskaniem czasami wielu godzin spędzonych na treningach. Pamiętajmy przede wszystkim, że wyścig nie kończy się po pierwszym zakręcie, nie kończy się po pierwszym okrążeniu. Nie raz trwa godzinę albo dwie, nie raz trwa 20 okrążeń i nie raz 40. Jeżeli jesteś szybszy od zawodnika przed Tobą to będziesz miał dosyć czasu żeby go wyprzedzić, a jadąc ostrożniej możesz nie zepsuć wyścigu sobie i jeszcze kilku innym kierowcom. Jak mówił Sir Jackie Steward „Czasami trzeba zwolnić, żeby móc jechać szybciej”.

 1. Obowiązkiem każdego zawodnika jest zapoznanie się z poniższymi zasadami i stosowanie ich podczas rozgrywki
 2. Zasady ogólne
 3. Bądź uczciwy
 4. Nie bądź agresywny i wulgarny
 5. Bądź dżentelmenem jak ludzie, dzięki którym istnieje ten sport 😉
 6. Zasady w alei serwisowej
 7. Dostosuj prędkość do ograniczenia w alei serwisowej
 8. Wyjeżdżając zachowaj szczególną ostrożność, nie przeszkadzaj tym, którzy już znajdują się na torze
 9. Zasady wyprzedzania
 10. Aby nabyć prawo do wewnętrznej linii w zakręcie musi być przed nim wypracowany tzw. Overlap. W Fair Racing za minimalny overlap uważa się przekroczenie linii tylnej osi linią przedniego zderzaka w momencie rozpoczęcia hamowania.
 11. Jeśli powyższa sytuacja jest spełniona to wyprzedzający ma prawo do wewnętrznej części zakrętu.
 12. Wyprzedzany ma obowiązek zostawić tyle miejsca, aby wyprzedzający się zmieścił bez wyjeżdżania za tor w miejscu wierzchołka zakrętu.
 13. Ta sama zasada dotyczy wyprzedzającego, ma obowiązek zostawić tyle miejsca na wyjściu z zakrętu, aby wyprzedzany się zmieścił bez wyjeżdżania za tor.
 14. Wszystkie manewry wyprzedzania muszą mieścić się w granicach toru, kiedy dojdzie do wypchnięcia po za tor któregokolwiek zawodnika, należy oddać pozycję i w miarę możliwości ponowić manewr czysto i zgodnie z zasadami.
 15. Zasady obrony
 16. Samochód prowadzący ma prawo na prostej jechać po wybranej przez siebie linii. Dopuszcza się dokonanie jednej zmiany toru jazdy w celu zablokowania ataku.
 17. Jeśli samochód z tyłu jest bezpiecznie daleko można przed zakrętem powrócić na dowolną linię jazdy.
 18. Zdecydowanie nie dopuszczalna jest gwałtowna zmiana toru jazdy jeżeli samochód z tyłu znajduje się bardzo blisko. Za bardzo blisko uważa się odległość ok. połowy samochodu.
 19. Samochód prowadzący ma prawo przejechać zakręt dowolną linią w celu utrudnienia wyprzedzania, nie jest to uważane za blokowanie. Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia takiej obrony jest brak wypracowanego odpowiedniego overlap’u przez samochód atakujący.
 20. Jeżeli samochód z przodu popełni poważny błąd, a kierowca w tyłu będzie miał możliwość go wykorzystać to kierowca prowadzący powinien bronić pozycji w ograniczony sposób. Tzn., że jeżeli samochód prowadzący znacznie opóźni hamowanie i pojedzie bardzo szeroką linią to samochód będący z tyłu ma pierwszeństwo do zajęcia toru, ale musi brać pod uwagę obecność drugiego pojazdu i zostawić mu wystarczającą ilość miejsca na torze. Ważną zasadą w tej sytuacji jest, aby kierowca będący z tyłu mając jakiekolwiek wątpliwości nie powinien podejmować ataku.
 21. Kontakt
 22. Jeżeli mimo wszystko dojdzie do kontaktu między pojazdami, obydwa będą w stanie kontynuować jazdę i sytuacja pozwoli na zyskanie pozycji, sprawca powinien umożliwić powrót poszkodowanemu na pozycję sprzed zdarzenia. Należy zachować się w ten sposób nawet jeżeli oznaczało by to przepuszczenie innych zawodników nie biorących udziału w zdarzeniu.
 23. Odpowiednie zachowanie w takiej sytuacji może skutkować obniżeniem lub nawet anulowaniem przysługującej za takie wykroczenie kary.
 24. Powrót do wyścigu
 25. Kierowca, który powraca do wyścigu musi zachować maksimum ostrożności, aby nie utrudnić wyścigu nie biorącym udziału w zdarzeniu
 26. Jeżeli pomimo wypadku samochód biorący udział w zdarzeniu znajduje się nadal na torze musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim nie biorącym udziału w zdarzeniu. Mowa tu o sytuacji kiedy dojdzie np. do obrotu wokół własnej osi i ustawieniu samochodu w kierunku jazdy, różnica prędkości na danym odcinku może okazać się zbyt duża co może doprowadzić do jeszcze większej kolizji. W takiej sytuacji należy się zachować jak powracający na tor i przepuścić wszystkich uczestników wyścigu, którym moglibyśmy utrudnić jazdę.
 27. Każdy kierowca biorący udział w zdarzeniu ma obowiązek unikać ewentualnych sytuacji niebezpiecznych. Powinien przede wszystkim nie utrudniać jazdy innym uczestnikom wyścigu. Może to oznaczać konieczność oczekiwania poza torem aż przejedzie cała stawka wyścigu. Zasady te stosuje się nawet do kierowcy nie będącego sprawcą wypadku.
 28. Powrót na tor
 29. Kierowca powracający na tor ma obowiązek zminimalizować zagrożenia w stosunku do innych uczestników wyścigu.
 30. Kierowca powracający na tor ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim kierowcom znajdującym się na nim, którym mógłby utrudnić jazdę.
 31. Najbardziej pożądanym powrotem na tor jest wjazd równolegle do kierunku jazdy, nigdy nie należy wracać na tor prostopadle, a tym bardziej tyłem.
 32. Przy powrocie na tor trzeba brać pod uwagę wszystkie techniczne warunki, które mogą to utrudnić na jak np. ewentualnie podniesiona temperatura lub zabrudzenie opon.
 33. Jazda uszkodzonym samochodem
 34. Kierowca jadący znacznie uszkodzonym samochodem nie ma żadnych praw w stosunku do samochodów normalnie uczestniczących w wyścigu. Tzn., że kierujący takim samochodem musi zrobić wszystko co możliwe, aby bezpiecznie dotrzeć do alei serwisowej i nie utrudnić jazdy innym kierowcom lub opuścić wyścig.
 35. Jazda za samochodem
 36. Obowiązkiem każdego kierowcy jadącego z tyłu jest podjęcie wszelkich starań, aby nie uderzyć w samochód znajdujący się z przodu. Trzeba brać pod uwagę możliwość, że kierowca jadący z przodu jest wolniejszy, używać wcześniejszych punktów hamowania lub po prostu może jechać mniej pewnie.
 37. Kierowca jadący z przodu nie może złośliwie hamować w miejscu, w którym kierowca z tyłu nie ma możliwości się tego spodziewać.
 38. Wszelką odpowiedzialność za tego typu zderzenia ponosi zawodnik znajdujący się z tyłu.
 39. Flagi wyścigowe
 40. Niebieska – zawodnik jest dublowany co oznacza, że ma obowiązek przepuścić dublującego nie utrudniając mu tego manewru
 41. Żółta – oznacza wypadek na torze, należy zachować ostrożność i obowiązuje zakaz wyprzedzania
 42. Czarno - biała – zawodnik otrzymuje ostrzeżenie za przekroczenie linii toru
 43. Czarna – zawodnik otrzymuje karę Drive Through
 44. Czarno - biała szachownica – koniec wyścigu
rules/driving.txt · Last modified: 2022/04/11 06:19 by lelu0

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki